Smiltsērkšķa produkcija

Smiltsērkšķi jeb Hippophae rhamnoides ir ogu krūms vai koks, kas priecē ar ātru ražu. Smiltsērkšķu ogas ir mazas un dzeltenīgā krāsā, to svars ir apmēram pusgrams.

Pati oga ir ar skābenu piegaršu, tas ir tāpēc, ka tur ir ļoti daudz C vitamīna. Tā kā smiltsērkšķis satur gandrīz visus vitamīnus, ko mēs pazīstam, šeit ārsti iesaka bieži izmantot šos vērtīgos augus, taču ievērojot sava organisma īpatnības.

Smiltsērkšķu ogas

Smiltsērkšķu augļi ir nozīmīga multivitamīnu lāde, ko izmanto smiltsērkšķu sulas, sausa mīkstuma pagatavošanai, lai, savukārt, no tā pagatavot smiltsērkšķu eļļu. Tas, kā tiek ražota šī smiltsērkšķu eļļa, ietekmē produkta cenu. Pati smiltsērkšķu eļļa tiek pielietota kā antiseptisks līdzeklis brūču sadzīšanai. Ar efektu ir elpošanas procedūras uz smiltsērkšķu eļļas bāzes. To parasti iesaka pacientiem ar hroniskām elpošanas ceļu slimībām. Smiltsērkšķu sulu pielieto dietologi, jo tas ir produkts, kas ir pilns ar vitamīniem un minerālvielām, un tas tiek daudz izmantots diētiskā ēšanas režīma nozīmēšanā.

Ko var darīt ar smiltsērkšķiem

Tā kā smiltsērkšķi ir bagāti ar vitamīniem un uzturvielām, ir izveidotas vairākas receptes kā izmantot šo augli. Protams, pieņemot vēra smiltsērkšķu sulas ražošanu, tā cena nav no mazākajām, bet ir pieņemama. Uzturā var lietot pašas smiltsērkšķu ogas, lai sniegt sev visus nepieciešamos vitamīnus. Smiltsērkšķu ogas var ēst veselas vai arī taisīt biezenīšus. Smiltsērkšķu sula ir produkts, kuram jābūt izlietotam desmit dienu laikā, taču arī to iespējams sasaldēt pievienojot klāt ūdeni. Ledusskapī to uzglabā līdz pat gadam. Arī smiltsērkšķu sulai cena nav zema, bet tās bagātais vitamīnu daudzums attaisno izdevumus. Pašu sulu vēlams atšķaidīt, ko var darīt gan ar ūdeni, gan arī ar jogurtu vai pat pienu. Mazajiem ieteicams taisīt desertus no smiltsērkšķa, piemēram, sablenderējot ogas ar pienu, pievienojot banānus, tas ir veids kā pagatavot garšīgu un veselīgu ēdienu, ko ēdīs bērni. Pašu smiltsērkšķu eļļu lieto veselībai, taču saskaņā ar ārsta rekomendācijām, tā kā, ja ir žultspūšļa iekaisums vai problēmas ar aizkuņģa dziedzeri, to nevajadzētu izmantot.

Smiltsērkšķu ogas mūsu Valstī

Smiltsērkšķi ir ļoti iemīļoti visā pasaulē. Smiltsērkšķu ogas tika radītas Mongolijā, Tibetā, Himalajos un Altaja apvidū. Savukārt, Latvijā tos saka audzēt tikai 20.gadsimta septiņdesmitajos gados. Pieaugot veselīgā dzīvesveida piekritēju skaitam, pēdējo gadu laikā smiltsērkšķi audzē ļoti daudz. Pieprasījums noved pie tā, ka arvien vairāki zemnieki sāk audzēt smiltsērkšķu ogas un ražo no tā produktus, kā piemēram, smiltsērkšķu sulu un noteikt produkcijai savu cenu, kas būs pieejama tirgū. Latvijā saimniecībai jābūt pārbaudītai, par ko liecinās esošās apliecības un dalība Latvijas augļkopju asociācijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.